Eko-Park Wschodni

Ośrodek Wypoczynkowy „Podczele II” zlokalizowany jest w cichej i spokojnej okolicy, z dala od zgiełku i tłoku miasta, w odległości ok. 5 km od centrum Kołobrzegu ok. 800m od morza i niezaludnionej plaży, na skraju Eko-Parku. Ten unikalny bagienno – leśny teren, uznany został w 1996r. przez kołobrzeską Radę Miejską za użytek ekologiczny pod nazwą Eko-Park Wschodni, który zajmuje blisko 380 ha i jest ceniony przede wszystkim za walory krajobrazowe, geomorfologiczne, faunistyczne i florystyczne.

To idealna lokalizacja wśród propozycji noclegowych w Kołobrzegu dla tych, którzy chcą planują spędzić urlop w spokoju, ciszy i blisko natury, a jednocześnie niedaleko morza i centrum miasta. 

Zanotowano tutaj występowanie około 180 gatunków ptaków, do najcenniejszych należą: orlik pospolity, błotnik stawowy, łabędź niemy i krzykliwy, gęś gęgawa, kaczki (czernica, świstun, krzyżówki), perkoz rdzawoszyi, bąk czy żuraw zwyczajny. Spośród ssaków na uwagę zasługują jelenie, łosie, sarny, dziki, lisy, kuny, tchórze, wiewiórki, jeże czy leśne gryzonie. Tereny zadrzewione porośnięte są starodrzewem bukowym i dębowym – znajdują się tutaj pomnikowe okazy m.in. buka zwyczajnego, dębu szypułkowego, grabu pospolitego, daglezji, wiciokrzewu pomorskiego i bluszczu pospolitego. Na granicy pomiędzy Eko-Parkiem a Lasem Kołobrzeskim, rosną najstarsze, lecz nie tak słynne jak chociażby „Bartek”, dęby w Polsce – „Bolesław” liczy sobie ok. 800 lat, blisko 7 m w obwodzie i niespełna 40 m wysokości. Dąb Bolesław został niestety powalony przez wichurę 31.05/01.06.2016. Pozostanie jednak na swoim miejscu i leżąc będzie stanowił dalej pomnik przyrody dla przyszłych pokoleń. Z kolei „Warcisław” datowany jest na wiek ok. 650lat, zmierzono mu ponad 6 m w obwodzie i 37 m wysokości. Obydwa dęby są prawnie chronionymi pomnikami przyrody.